Madonna z winogronami

AN - Madonna z winogronami, olej, płótno, niesygnowany, wym. 49 x 38,5 cm, 4 ćw. XIX w.
Jest to kopia obrazu Pierre Mignarda (znanego też jako Le Romain) żyjącego w latach 1612 - 1695. 
Pierwowzór pędzla Mignarda powstał w latach 1640 - 1650 i znajduje się obecnie w Luwrze. 

Pierre Mignard był uczniem Jeana Bouchera w Bourges, a później Simona Voueta. W latach 1635 - 1657 przebywał we Włoszech, gdzie znalazł się pod wpływem malarzy z kręgu Nicolasa Poussina. Podczas pobytu w Italii artysta malował głównie obrazy religijne, najczęściej przedstawienia Madonny. 
Po powrocie do Paryża Mignard został malarzem dworskim: na zlecenie Anny Austriaczki (wdowy po Ludwiku XIII) wykonał m.in. malowidła ścienne w Wersalu i w pałacu Saint-Cloud, a wspólnie z Charlesem Dufresnoyem iluzjonistyczne freski w kopule kościoła Valde-Grace w Paryżu. Malował też obrazy o tematyce religijnej i alegorycznej, największe uznanie zdobył jednak jako portrecista, stworzył m.in. liczne podobizny Ludwika XIV i jego dworzan.
W 1690 r. Mignard został pierwszym malarzem królewskim, dyrektorem Academie Royale de Peinture et de Sculpture oraz Manufacture des Gobelins, był też generalnym kustoszem królewskich zbiorów sztuki.
Pierre Mignard jest uważany za przedstawiciela tradycyjnego, akademickiego kierunku w XVII-wiecznym malarstwie francuskim. Na jego twórczość największy wpływ mieli malarze włoscy, szczególnie Wenecjanie, od których Mignard przejął charakterystyczną kolorystykę.
Od nazwiska artysty powstał termin Les Mignaredes, oznaczający pełne wdzięku i delikatności przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem.

Cena:  Prosimy o kontakt

 

kategoria: Malarstwo, rysunek

autor: AN

wystawca:

IKONY - ANTYKI

ul. Retoryka 22, 31-107 Kraków

M: 664 462 763

T: +48 12 426 49 98

E: lp.ikytna-ynoki@nolas