Wrocław - kościół św. Idziego

Wrocław - kościół św. Idziego

Jerzy Udziela (ur. we Wrześni w 1921  -  zm. w Muszynie w 1999) - Wrocław - kościół św. Idziego i "Brama Kluskowa", akwarela , karton,
syg. p. d.: J. Udziela, dat. na odwrocie: 31 / VI / 69,  wym. 48 x 36 cm

Cena: 1 600 zł

Jerzy Udziela to architekt, malarz i akwarelista. Był członkiem SARP O. Sądecko - Podhalańskiego, oraz członkiem ZPAP.  Wśród jego nauczycieli byli: artysta malarz J. Krzyszkowski, prof. Witold Rzegociński, prof. Karol Tichy. W czasie studiów na Politechnice Wrocławskiej  rysunku i malarstwa uczył się u prof. Stanisława Penkalskiego oraz u prof. Dobrosława Czajki; studiował również malarstwo w Anglii. W swoim dorobku artystycznym miał około czterdziestu indywidualnych wystaw malarstwa akwarelowego oraz uczestnictwo w kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Australia, Białoruś, Łotwa). Ostatnia wystawa za życia artysty została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Nowym Sączu w 1998 r. pod tytułem : "Drewniana architektura sakralna" - wstęp da katalogu wystawy napisał ksiądz prof. Józef Tischner.

Rodzina Jerzego Udzieli wywodzi się z okolic Kamienicy w powiecie limanowskim, skąd jego przodkowie przenieśli się w XIX w. do Starego Sącza. Jego dziadek Seweryn Udziela (1857 - 1937) był w 1911 r. współorganizatorem Muzeum Etnmograficznego w Krakowie, któremu ofiarował swe zbiory etnograficzne oraz bogatą bibliotekę; dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Krakowie , które obecnie nosi jego imię, był od jego powstania do 1937  roku.
 

 

kategoria: Malarstwo

autor: Jerzy Udziela

wystawca:

IKONY - ANTYKI

ul. Retoryka 22, 31-107 Kraków

T: +48 12 426 49 98

M: 664 462 763

E: lp.ikytna-ynoki@nolas