Pejzaż z architekturą - Salwator

Pejzaż z architekturą - Salwator

Henryk Michał Policht ( ur.1888 Wiatrowice  – zm.1967 Kraków) -  Pejzaż z architekturą - Salwator ( widok na kaplicę św.św. Małgorzaty i Judyty) olej, tektura, sygn. l.d: "H. Policht", wym. 28 xc 38 cm

Cena: 1 400 zł

Kaplica św. św. Małgorzaty i Judyty na Salwatorze w Krakowie należy do zespołu obiektów powiązanych z klasztorem Norbertanek. Potocznie nazywana "gontyną" - co miałoby wskazywać na istnienie w tym miejscu ośrodka kultu już w czasach przedchrześcijańskich - jest najmłodszą z trzech zwierzynieckich świątyń.
Została wzniesiona staraniem ksieni Justyny Oraczowskiej w latach 1689-1690 jako drewniana kaplica na cmentarzu morowym. Według zapisków klasztornych w wyniku epidemii cholery szalejącej w Krakowie na początku XVIII w. pochowano tu aż 8000 zmarłych.
Barokowa kaplica została zbudowana na planie ośmiokąta, a jej ośmiopołaciową kopułę pokrywa gont. Wyposażenie kaplicy stanowią wczesnobarokowy ołtarz główny z pierwszej połowy XVII w., pochodzący z sąsiedniego kościoła Najświętszego Salwatora oraz ołtarz boczny z kościoła św. Wojciecha.
-----------------------------------------------------
Henryk Policht uczył się malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1915-1920, u J. Mehoffera. W czasie studiów był wielokrotnie nagradzany, między innymi za rysunek w 1920 roku. Malował obrazy olejne i pastelowe. Były to pejzaże, kwiaty, sceny figuralne. W 1936 roku brał udział w wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zaprezentował tutaj swoje kompozycje Jesienne kwiaty, Motyw znad Wisły, Motyw z Krakowa, Przy pracy, Kopiec Kościuszki, Port Krakowski. W 1937 roku wystawiał w Resursie Obywatelskiej w Krakowie na „Wystawie malarstwa, rzeźby i grafiki”. Po wojnie prezentował swoje prace między innymi w Związku Polskich Artystów Plastyków w 1957 roku w Krakowie. W 1963 pejzaże Spotkanie Rudawy z Wisłą, Widok Krakowa, Lato w Bronowicach Małych, czy Kopiec Kościuszki, prezentowane w Pałacu Sztuki, zebrały pozytywne recenzje, jako przykłady tradycyjnego rzetelnego malarstwa, o charakterystycznej wszędzie obecnej „pastelowej mgle”.

 

kategoria: Malarstwo

autor: Henryk Michał Policht

wystawca:

IKONY - ANTYKI

ul. Retoryka 22, 31-107 Kraków

T: +48 12 426 49 98

M: 664 462 763

E: lp.ikytna-ynoki@nolas