Wisła pod Tyńcem

Wisła pod Tyńcem

Kazimierz Podsadecki (1904 Zabierzów - 1970  Kraków) - Wisła pod Tyuńcem, olej, deska, 30 x 40 cm, sygn. l. d.: Podsadecki, dat. p. d.: VII 1964, sygnowane i datowane na odwrocie oraz dedykacja: Redaktorowi mgr - owi Wład. Błachutowi ofiarowuję "na świąteczny stół" Kraków, 23.XII. 1964 Kaz. Podsadecki

Cena: 5 400 zł

Kazimierz Podsadecki to malarz i grafik projektowy wywodzący się z tradycji konstruktywistycznej, zainteresowany fotomontażem i filmem eksperymentalnym. W 1923 r. ukończył studia na Wydziale Sztuk Zdobniczych w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Od tego momentu działał w kręgu awangardowego pisma "Zwrotnica" redagowanego przez Tadeusza Peipera. Interesował się awangardową typografią. W latach 20. projektował szatę graficzną pism "Zwrotnica" i "Linia". Uczestniczył w pierwszej wystawie grupy Praesens. Malował abstrakcje klasycznymi technikami, zajmował się fotografią eksperymentalną, którą łączył z technikami graficznymi, uprawiał rzeźbę reliefową. Przed II wojną światową współpracował  z awangardowym studiem filmowym SPAF w Krakowie. 
Począwszy od 1935 roku Podsadecki zaczął oddalać się od awangardy przechodząc na pozycje bliższe malarskiemu koloryzmowi, w tym roku został członkiem  Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. Po wojnie malował pejzaże i martwe natury w konwencji kolorystycznej.
Jego prace znajdują się w zbiorach : Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

 

kategoria: Malarstwo

autor: Kazimierz Podsadecki

wystawca:

IKONY - ANTYKI

ul. Retoryka 22, 31-107 Kraków

T: +48 12 426 49 98

M: 664 462 763

E: lp.ikytna-ynoki@nolas