Naszyjnik z chryzoprazów

Naszyjnik z chryzoprazów

Naszyjnik z chryzoprazów, szlifowany w formie kulek, zapięcie mosiężne, dł. - 41 cm, waga 22,180 g

Cena: 400 zł

Chryzopraz, prazer - przeświecający, soczyście zielony minerał, cenna odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzenia greckiego, wynikająca z połączenia słów chrysos - złoto i prasinos - zielonkawy.
Chryzopraz występuje w barwie jasnozielonej, trawiastozielonej i szmaragdowozielonej, która wywołana jest domieszkami niklu.
Istnieje kilka odmian chryzoprazu, które zależą od domieszek różnych substancji mineralnych, jak np. chryzopraz opalowy – prazopal, chryzopraz chalcedonowo-opalowy, chryzopraz chalcedonowy, chryzopraz kwarcowy.
Chryzopraz w pierwszej połowie XIX wieku stał się jednym z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych w Europie. Osadzano go centralnie w pierścieniach i innych rodzajach biżuterii okalając diamentami, by podkreślić jego wartość. Chryzopraz  był dawniej ceniony bardziej niż diamenty. Ulubiony kamień Egipcjan, Greków, Rzymian, często oprawiany łącznie z lapis lazuli.
Obecnie nadal chętnie stosowany w jubilerstwie, również do wyrobu cennej biżuterii, a także w atrakcyjnym połączeniu z drobnymi diamentami. 

kategoria: Biżuteria

wystawca:

IKONY - ANTYKI

ul. Retoryka 22, 31-107 Kraków

T: +48 12 426 49 98

M: 664 462 763

E: lp.ikytna-ynoki@nolas